7 sposobów na dobre przygotowanie materiału do montażu

Od dłuższego czasu mówimy Ci, żebyś przesłał do nas swój materiał, a my złożymy go w jedną, spójną całość.  Jeśli już skorzystałeś z naszych usług, jesteśmy Ci wdzięczni, że obdarzyłeś nas zaufaniem, ponieważ wiemy, że jego nagranie oraz wybranie często sprawia problem.  Dlatego, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym w siedmiu punktach opiszemy Ci jak nagrać i wybrać dobry materiał do twojego filmu! Miłej lektury.

1. Nagrywaj w poziomie 

Teraz na pewno zadasz sobie pytanie, dlaczego mam nagrywać filmiki w poziomie, skoro te nagrywane w pionie są tak samo dobre? Niestety muszę Cię zmartwić, bo nie są. Zgaduje, że zadasz mi kolejne pytanie, które będzie brzmiało, dlaczego filmy nagrywane w pionie są gorsze od tych nagrywanych poziomo. Jest tak, ponieważ matryca w aparacie jest ułożona w taki sposób, przez co filmy nagrywane w poziomie są lepsze od tych w pionie. Jak dobrze wiesz, filmy które oglądasz są nagrywane właśnie taką metodą. Taki układ obrazu jest również dostosowany do wszystkich urządzeń mobilnych takich jak np. laptop czy telefon. Dzięki temu obraz, wyświetlany na każdym z nich będzie oglądało nam się tak samo dobrze.
Kolejną sprawą jest to, że film nagrywany w pionie nie wykorzystuje całej powierzchni ekranu, przez co obraz jest umiejscowiony na środku, a po jego bokach zobaczysz czarne pola.

Oto przykład:

2. Stabilizuj obraz 

Stabilizacja obrazu jest jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić. Bez niej, nawet bardzo dobry montażysta nie jest w stanie nic zrobić. Wiadomo, minimalne ruchy kamerą da ustabilizować w programie jednak gdy są one duże i co kilka chwil, nikt nie będzie w stanie tego zrobić. Jeśli masz problemy z nagrywaniem stabilnego obrazu, trzymając telefon lub kamerę w ręce, zainwestuj w statyw lub gimbala. One na pewno Ci w tym pomogą.

3. Nagrywaj krótkie, konkretne ujęcia 

Dlaczego krótkie ujęcia? To bardzo proste. Z długiego nagrania ciężko jest wybrać coś co chciałbyś pokazać innym. Nagrywaj więc krótkie konkretne ujęcia, by nie tylko ułatwić prace montażyście, ale również dlatego by on mógł pokazać w spersonalizowanym dla Ciebie filmie, to co chciałbyś przekazać. Teraz zastanawiasz się pewnie, ile trwa krótkie ujęcie? Jego czas to ok. 3 minut. Myślisz, że to za krótko? Uwierz, że nie. W trzy minutowym ujęciu możesz zawrzeć wszystko to, co chcesz przekazać!

4. Nagrywaj wyraźnie wszystko co mówisz 

Jeśli chcesz by w twoim filmie, było zawarte co mówisz Ty i twoi znajomi nagrywaj wszystko bardzo wyraźnie. Mów w płynny sposób, nie zacinaj się. To wszystko pomoże w dobrym montażu filmu. Dodatkowo unikaj nagrywania filmów z dźwiękiem w głośnych miejscach i podczas wiatru. To wszystko psuje jakość dźwięku. Jeśli wyślesz materiał z dźwiękiem, na którym będą takie zakłócenia, musisz liczyć się z tym, że wszystkie szmery będą słyszalne, ponieważ nie da się ich wyciszyć.

5. Nagrywaj w rozdzielczości full HD 

Gdy nagrasz film w takich parametrach, jakość będzie lepsza. Większość telewizorów, komputerów czy nawet telefonów jest do nich dostosowana. Jeśli więc nagrasz film słabszej jakości, możesz być nie do końca zadowolony z efektu jaki uzyskasz.

6. Przesyłaj przejrzany materiał 

Nigdy nie wysyłaj wszystkiego co masz. Zawsze sprawdź wszystko co wysyłasz. Przekaż cały materiał w poziomie (najlepsza opcja) lub pionie. Dzięki temu twój film będzie wyglądał perfekcyjnie. Wybieraj najlepsze ujęcia i zdjęcia, które zrobiłeś, dzięki temu dokładnie pokażesz co ma być zawarte w materiale. Wysyłanie wszystkiego montażyście, wiąże się również z dłuższym oczekiwaniem na efekt pracy.

7. Opisz jaki efekt chciałbyś uzyskać 

Powiedz jak chciałbyś by film wyglądał. Napisz teksty, które chcesz by się pojawiały i opisz kolejność pojawiania się filmów i zdjęć. Pomoże to w szybszym zrobieniu materiału. W dodatku, dzięki temu poprawki będą niepotrzebne, bądź minimalne. 

Kliknij i napisz jaki film chciałbyś zmontować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *