Jak nagrywać na wakacjach?

Nic nie upamiętni naszych wakacji tak dobrze jak filmy  Po latach mają one szczególną wartość, gdyż dokumentują nasze podróże i ciekawie przeżyte chwile. Dzięki nim możemy przeżywać wszystko na nowo, ponieważ w stu procentach odzwierciedlają to co było kiedyś. Jednak, co zrobić by nasze wideo było udane? W 10 punktach podpowiemy, jak zabrać się za tworzenie filmu z podróży.

Czym filmować w podróży

Na początku musimy zastanowić się czym chcemy nagrywać nasze wakacyjne i pełne uśmiechu chwile. Do dyspozycji mamy takie opcje:


*Lustrzanka z opcją nagrywania
*Kamerka sportowa (np. Go Pro)
*Telefon. Tak, telefonem również możemy nagrać ładne ujęcia.

Obraz z kamery w nowszych smart fonach jest naprawdę super, więc jeżeli nie posiadamy ani lustrzanki ani Gopro, a budżet wolimy przeznaczyć na lepszy hotel, telefon może okazać się najlepszym wyjściem.

Najładniejszy jakościowo obraz uzyskamy filmując lustrzanką. Sami możemy decydować o głębi ostrości, zoomować itd. Jeżeli mamy do niej jasny obiektyw, poradzi ona sobie zdecydowanie lepiej w ciemnych pomieszczeniach od Go Pro. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że lustrzanka wraz z obiektywami waży swoje i niezbyt wygodnie biega się z nią po plaży czy górach.

Z kolei Go Pro możemy schować do kieszeni, może nam upaść czy się zmoczyć (oczywiście jeśli posiada odpowiednie etui). Dzięki różnym akcesoriom, kamerka może łapać obraz „wisząc” nam na głowie czy ramieniu. W skrócie, jest  MEGA wygodna i mobilna. Jakość filmów w Go Pro również jest bardzo dobrej jakości, mimo, że znam osoby którym nie podoba się szeroki kąt widzenia jaki zapewnia nam ta kamerka. Cóż, gusta są różne i sam musisz zdecydować co wybierasz. Nie zapomnij jednak, że materiał można przeplatać i nie trzeba ograniczać się tylko do jednego konkretnego sprzętu ?

 Wejdź w ustawienia

Kiedy wiemy już czym będziemy nagrywać, warto odpowiednio ustawić nasz sprzęt. Na początek klatki na sekundę. Standardowa i optymalna ilość klatek na sekundę to 24/25. Warto pamiętać o tym, że jak chcemy w swoim materiale mieć nagrania w spowolnionym tempie, musimy ustawić większą ilość klatek. Im więcej, tym lepszy efekt slow motion! Rozdzielczość obrazu również zależy od nas. 1920×1080 to wymiary FULL HD, jeżeli mamy kamerke 4k możemy pokusić się o jeszcze wyższą rozdzielczość.

Zastanów się nad stylem filmu 

Zanim wyjedziesz odrywać nieznane lądy i zaczniesz filmować, zastanów się jak chcesz żeby wyglądał Twój finalny film pamiątkowy. Pooglądaj filmy podróżnicze na naszej stronie i na youtube, inspiruj się, zobacz co Ci się podoba  i jaki styl Ci najlepiej odpowiada. Lepiej ogląda Ci się dynamiczne filmy pokazujące wielkie emocje, czy może wolniejsze reportaże, które spokojnie i chronologicznie pokazują podróż? Po prostu pomyśl nad tym wcześniej, by potem wiedzieć do czego właśnie tworzysz materiał. ?

 Nie nagrywaj wszystkiego, rób krótsze ujęcia 

Nie warto nagrywać wszystkiego co się dzieje wokół nas. Przemyślmy nasze ujęcia i to co pokazujemy! Dużo lepiej zrobić kilka krótszych, konkretniejszych i treściwszych nagrywek, niż jedno 10 minutowe nagranie. Jest to również dużo wygodniejsze w montażu, gdzie film nabiera kolorów. Starajmy się aby każde nagranie mogło coś wnieść do finalnego filmu.

 Filmuj ludzi, ich zachowania i emocje 

Zachowania ludzi, ich emocje, śmiech, ekspresje radości… To zawsze wygląda super na filmie. Warto o to zadbać szczególnie, kiedy odwiedzamy inne kraje  i inne kultury. Reakcje ludzi w danym miejscu najlepiej przywołują wspomnienia. Oczywiście nie chodzi o to, żeby stać z kamerą przed twarzą obcego człowieka. Ktoś może się wtedy onieśmielić. 

Pamiętaj o stabilizacji 

Wyróżniliśmy ten punkt niebieskim kolorem, ponieważ stabilizacja w filmie jest bardzo, bardzo ważna. Zadbaj o to, żeby Twoje ujęcia były stabilne. Zaopatrz się w statyw czy kijek i nie psuj ujęć trzęsącą się kamerą. Zdarzało się, że dostawaliśmy do montażu ujęcia z pięknymi widokami i fajnymi momentami, ale brak stabilizacji obrazu psuł całą magie! Jeżeli nagrywasz telefonem lub aparatem i nie masz przy sobie statywu, wykorzystuj naturalne podpory – stół, ławka, murek itp. Nie masz  takiej możliwości? Trzymaj kamerę mocno obiema rękami.

 Slow motion 

O spowolnionym tempie wspominaliśmy przy okazji punktu dt. ustawień kamery. Poniżej możesz zobaczyć ujęcie Michała, nagrane w 60 klatkach i obrobione przez nas. Super sprawa! Pomyśl przy jakich ujęciach możesz to wykorzystać w swoim materiale i ustaw wyższą ilość fps!

Timelapse 

Przeciwieństwo slow motion, czyli tempo przyśpieszone. Wiele lustrzanek, kamerek czy telefonów posiada tą opcje. Istnieją również oddzielne aplikacje na android czy iOS, dzięki którym uzyskamy efekt time lapse. Przykładowe z nich to Framerlapse czy lapse it.  Sprzęt robi nam wtedy ujęcia poklatkowe co w przyśpieszonym tempie daje świetny rezultat! Poniżej możesz zobaczyć kilka widowiskowych time lapsów. A najlepsze jest to, że jest to mega proste! Można po prostu postawić kamerkę w miejscu i skierować ją na zachód słońca, jadące samochody czy tłum ludzi. Spróbuj!

Baw się!

Najważniejsza rada, jaką możemy Ci dać? Zabaw się w reżysera, operatora, scenografa! Kombinuj z ujęciami, próbuj różnych perspektyw. Granice są tylko w Twojej głowie!

 Zgraj materiał i wyślij go nam

Takie ujęcia zasługują na profesjonalny montaż. Po wszystkim, możesz wysłać nam swoje nagrywki, a my stworzymy z nich film rodem z Hollywood, który będzie pamiątką na długie lata! Pamiętaj, że przy montażu wykorzystamy nie tylko video, ale również Twoje zdjęcia, które również warto „cykać”. 
                                                                                                                                    

Kliknij i napisz jaki film chciałbyś zmontować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *